Polscy obserwatorzy Zagłady: prace wizualne (Mieczysław Wejman, Felicjan Szczęsny Kowarski, Krzysztof Henisz, Władysław Strzemiński) | wykład prof. Luizy Nader
Zapraszamy na wykład profesor Luizy Nader, który wygłoszony będzie w Żydowskim Instytucie Historycznym. Przed wykładem będzie możliwość obejrzenia wystawy czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". Wstęp wolny!
28.07.2022_event_B.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Jaki obraz getta i jakie obrazy z Zagłady znajdziemy w pracach polskich artystów-obserwatorów, takich jak Mieczysław Wejman, Felicjan Szczęsny Kowarski, Krzysztof Henisz, Władysław Strzemiński?

W eseju „Polscy obserwatorzy Zagłady. Studium przypadków z zakresy sztuk wizualnych – uwagi wstępne" prof. Luiza Nader pisze:

prac artystów – „biednych Polaków patrzących na getto" – odnoszących się do rzeczywistości gettowej jest niezmiernie mało. Stoi to w jawnym kontraście z niezwykłą proliferacją świadectw wizualnych tworzonych przez artystki żydowskie i artystów żydowskich (a także nieartystów) w gettach, obozach i poza nimi."


____
O wystawie: https://www.jhi.pl/wystawy/tanczacy-1944-mieczyslaw-wejman-wystawa-czasowa,324...

Publikacja towarzysząca: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/tanczacy-1944-dansers-1944,3,3382,5098...
____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

____
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

Dzień: 28.07.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: ŻIH