«Po Zagładzie» | Spotkanie z okazji premiery książki Ewy Koźmińskiej-Frejlak
Zapraszamy na spotkanie promocyjne poświęcone książce „Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jako strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45–1950)" autorstwa Ewy Koźmińskiej-Frejlak, wydanej przez Wydawnictwo ŻIH. Rozmowę z autorką poprowadzi Anna Bikont. Transmisję ze spotkania będzie można obejrzeć na profilu ŻIH na Facebooku 26 stycznia o godzinie 18:00.
Czwartki 2023(2).png

Link do wydarzenia na Facebooku

Książka Ewy Koźmińskiej-Frejlak opisuje sposoby radzenia sobie z rzeczywistością po Zagładzie stosowane przez polskich Żydów ocalałych z Holokaustu – tych którzy po wojnie zdecydowali się pozostać w kraju. Wykorzystując obszerny materiał źródłowy, często dotychczas nieprzywoływany przez badaczy (m.in. archiwa kościelne), sięgając po narzędzia socjologiczne, autorka szczegółowo analizuje takie praktyki asymilacyjne jak starania Żydów o konwersje na katolicyzm, podejmowane próby zmiany nazwiska oraz zawieranie małżeństw polsko-żydowskich. Skupia się przy tym na okresie tużpowojennym, jak najdokładniej jednak odtwarzając kontekst wojenny i przedwojenny.

O książce z autorką, Ewą Koźmińską-Frejlak, porozmawia Anna Bikont.

Książkę można kupić w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem.

 

Ewa Koźmińska-Frejlak – socjolożka, absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, pracowniczka Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, stypendystka Yad Vashem. Zajmuje się m.in. badaniem społecznej historii Żydów w Polsce po Zagładzie oraz wczesną historiografią Zagłady. Uczestniczka polskich i międzynarodowych projektów badawczych z zakresu tej tematyki. Edytorka źródeł. Kieruje pracami Komitetu Redakcyjnego serii „Wydanie Krytyczne Prac Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej”. Publikuje artykuły m.in. w polsko- i anglojęzycznych tomach zbiorowych, roczniku „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, kwartalniku „Kultura i Społeczeństwo”, „Kwartalniku Historii Żydów”.

Anna Bikont – reporterka i pisarka, w latach 80. redaktorka podziemnego „Tygodnika Mazowsze”, pisma „Solidarności”, współzałożycielka „Gazety Wyborczej”. Autorka takich pozycji jak My z Jedwabnego (2004; Europejska Nagroda Książkowa 2011), Sendlerowa. W ukryciu (2017; Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018), Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (2022). Jej książki dwukrotnie znalazły się w finale Nagrody Nike.

 

 

Dzień: 26.01.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online