Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Przesiedleni. 14 historii z warszawskiego getta”
Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie plenerowej „Przesiedleni. 14 historii z warszawskiego getta” poświęconej uchodźcom i przesiedleńcom. Poprowadzą Marta Janczewska i Franciszek Bojańczyk, pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Spotkanie jest bezpłatne. Prosimy o rejestrację.
Przesiedleni_0708.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Czternaście wybranych historii ilustruje, jak wiele odwagi i determinacji wymagało zarówno życie w getcie, jak i szukanie ratunku poza jego granicami.

Instalacja artystyczna, przygotowana na Marsz Pamięci 22 lipca 1942, składa się z betonowych, wysokich modułów. Tworzą one fragmenty muru, na których prezentujemy karty z historiami życia przesiedleńców do getta warszawskiego.

Instalacja stoi na bruku ul. Stare Nalewki, niemal dokładnie w miejscu, gdzie 80 lat temu przebiegała granica między gettem a tzw. stroną aryjską.

*****

Prowadzący: Marta Janczewska, Franciszek Bojańczyk (ŻIH)

Zapisy: rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 7 sierpnia"

*****

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów.

W Marszu Pamięci 22 lipca 2022 jak co roku oddaliśmy hołd ofiarom wielkiej deportacji. W szczególny sposób wspomnieliśmy żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni w Treblince latem 1942 roku. To im poświęcona jest wystawa „Przesiedleni”.

 

Więcej o wystawie

 

__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 07.08.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: Warszawa, ul. Stare Nalewki