Okropieństwa wojny. Francisco Goya i Mieczysław Wejman
Zapraszamy na ostatnie już spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 29 września o 18:00 o związkach pomiędzy twórczością Francisca Goi i Mieczysława Wejmana porozmawiają dr Ines Ruiz Artola i dr Piotr Rypson.
29.09.2022_event.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Goya kilkukrotnie przedstawiał unoszące się w powietrzu postaci, jednak układ spadających postaci w Tańczący I zdaje się szczególnie bliski grafice nr 30 z Los Desastres de la Guerra. Dla postaci w Tańczących III, odzianej w tunikę przypominającą sanbenito, znajdziemy figury pokrewne w Capricios nr 80, a także w rysunku Fantasma baile con castañuelas z Muzeum Prado, przedstawiającym tańczącą zjawę z kastanietami. Sam strój sanbenito także widnieje na dziełach Goi poświęconych auto-da-fé.

– pisze kurator wystawy, dr Piotr Rypson, w katalogu towarzyszącym ekspozycji.

O nawiązaniach do słynnych cyklów Goyi rozmawiać będą dr Ines Ruiz Artola, historyczka sztuki i muzyki, autorka m.in artykułu „Ślad Goyi w sztuce współczesnej" oraz dr Piotr Rypson.

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman" w siedzibie ŻIH na Tłomackiem 3/5. 


____
O wystawie: https://www.jhi.pl/artykuly/tanczacy-1944-mieczyslaw-wejman-wystawa,5686

Publikacja towarzysząca: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/tanczacy-1944-dansers...

___

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 29.09.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny