Od jurydyki Tłomackie do Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
Zapraszamy na pierwsze w 2021 spotkanie z cyklu Czwartki na Tłomackiem. Wykład poświęcony historii Tłomackiego – ulicy, przy której znajdowała się Wielka Synagoga i przy której mieści się ŻIH – wygłosi dr Paweł Fijałkowski. Spotkanie odbędzie się online.
7.01.2021_event.jpg

Jurydyka Tłomackie, założona w 1749 r. przez Eustachego Potockiego, była jednym z licznych prywatnych osiedli otaczających ówczesną Warszawę i jednocześnie dużym skupiskiem ludności żydowskiej. W 1792 r. Tłomackie zostało wraz z innymi jurydykami włączone administracyjnie w obręb Warszawy, a w następnym stuleciu znalazło się w szybko rozwijającej, eleganckiej części miasta, w której wzniesiono liczne gmachy użyteczności publicznej. W 1878 ukończono budowę Wielkiej Synagogi służącej coraz liczniejszej rzeszy wyznawców judaizmu postępowego. Podobnie jak inne modlitewnie tego nurtu stała się ona niebawem ośrodkiem aktywności naukowej i kulturalnej.

Link do rejestracji

Zobacz wydarzenie na facebooku

 

Ilustracja: Plac zwany Tłómackie. Drzeworyt według rysunku Edmunda Perle, "Tygodnik Ilustrowany", 1885 (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, domena publiczna)

 

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukoweAdministratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 07.01.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online