Niezatarte ślady getta | spacer
Zapraszamy na spacer śladami getta warszawskiego w ramach Festiwalu Nauki 2023!
Spacery(3).png

Wydarzenie na Facebooku

Spacer przybliży uczestnikom historię warszawskiego getta, codzienne problemy jego mieszkańców i tragiczny koniec społeczności warszawskich Żydów.

Zaczniemy przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, w którym przed wojną mieściła się Główna Biblioteka Judaistyczna, sąsiadująca z nieistniejącą już dziś Wielką Synagogą na Tłomackiem. Zobaczymy pozostałe jeszcze ulice, kamienice i place, a wyobrazimy sobie i obejrzymy na zdjęciach to, czego zobaczyć już nie można. Każdy punkt spaceru to opowieść o ludziach uwięzionych w dzielnicy zamkniętej, ich zmaganiach z trudnościami każdego spędzonego tu dnia, decyzjach i wyborach. Uczestnicy spaceru dowiedzą się, jak w getcie szmuglowano żywność, jaką sztukę można było obejrzeć w Teatrze Femina i dlaczego w dzielnicy żydowskiej znalazły się trzy kościoły rzymskokatolickie. Spacer zakończymy na ulicy Waliców.

 

Data i godzina spaceru: 27 września 2023, 18:00

Miejsce zbiórki: gmach Żydowskiego Instytutu Historycznego (ul. Tłomackie 3/5)

Zapisy mailowe przyjmujemy na dwa tygodnie przed wydarzeniem pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisać „Spacer 27.09”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

 

Spacer odbywa się w ramach 27. Festiwalu Nauki w Warszawie.

 

_____

Na ilustracji: Zdjęcie pt. „Mur na Przejeździe”, Archiwum Ringelbluma, zbiory ŻIH

Dzień: 27.09.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny