Najczarniejsze dni. Rozmowa w 80. rocznicę rozpoczęcia operacji „Reinhard”
Zapraszamy na spotkanie poświęcone operacji „Reinhard” – planowi zagłady polskich Żydów. Transmisja z możliwością zadawania pytań na żywo na Facebooku.
17.03.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

80 lat temu, 17 marca 1942 roku, Niemcy uruchomili obóz zagłady w Bełżcu. Jako pierwszych wywieźli tam Żydów z getta w Lublinie. Bełżec był poligonem Zagłady – członkowie jego załogi byli potem przenoszeni do kolejnych miejsc masowej eksterminacji.

W maju zaczęły działać komory gazowe Sobiboru i Majdanka, w lipcu – Treblinki. Do końca 1942 roku w tych czterech ośrodkach Niemcy uśmiercili – według szefa sztabu akcji „Reinhard” Hermanna Höflego – 1 274 166 osób. Do jesieni 1943 roku obozy zagłady pochłonęły życie większości polskich Żydów.

W rocznicę rozpoczęcia jednej z największych zbrodni w dziejach świata przypomnimy, jakie były jej początki, przebieg i konsekwencje.

Goście:

Dr Marek Bem – historyk, wieloletni Dyrektor Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze, autor książek, m.in. „Sobibór: niemiecki ośrodek zagłady 1942-1943”, „Powstanie w Sobiborze: świadectwa ocalonych z niemieckiego obozu zagłady”

Dr Artur Podgórski – historyk, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, specjalizuje się w dziejach obozów niemieckich w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa

Prowadzenie:

Marta Janczewska – pracuje w dziale naukowym ŻIH. Edytorka dokumentów z czasów II wojny światowej, m.in. wspomnień Stefana Szpigielmana „Trzeci front. O wojnie wielkich Niemiec z Żydami Warszawy 1939-1943” oraz tomów 12 i 24 Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma


_____


Określenie „najczarniejsze dni” pochodzi z listu anonimowego autora z getta w Lublinie, napisanego 24 marca 1942 roku i zachowanego w Archiwum Ringelbluma:

„...Przyszło mi dorzucić kilka dzisiejszych słów i dni, które pozostaną w historii żydowskiego Lublina jako najczarniejsze”

Dzień: 17.03.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online