Masakra w Babim Jarze. Dyskusja w 80. rocznicę
W święto Jom Kipur 1941 r. w Babim Jarze pod Kijowem niemieckie Einsatzgruppen z pomocą Wehrmachtu i policji ukraińskiej zamordowały ponad 30 tys. Żydów. W 80. rocznicę masakry zapraszamy na rozmowę online o wydarzeniach w Babim Jarze i pamięci o nich.
30.09.2021_event.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku, gdzie odbędzie się transmisja wydarzenia

 

Gośćmi spotkania będą prof. Joanna Nalewajko-Kulikov (Instytutu Historii PAN), dr Vladyslava Moskalets (Ukraiński Uniwersytet Katolicki) i prof. Andrzej Żbikowski (Żydowski Instytut Historyczny). Rozmowę poprowadzi Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

  • prof. Andrzej Żbikowski kieruje Działem Naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, jest także profesorem w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
  • prof. Joanna Nalewajko-Kulikov pracuje w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią Żydów wschodnioeuropejskich w XIX i XX w., historią kultury jidysz (zwłaszcza prasy) oraz stosunkami polsko-żydowskimi. Była redaktorką naukową "Czarnej Księgi", pierwszego polskiego wydania jednego z najwcześniejszych dokumentów na temat zagłady Żydów w granicach ZSRR i w nazistowskich obozach na terenie okupowanej Polski.
  • dr Vladyslava Moskalets otrzymała nagrodę w organizowanym przez ŻIH VIII Konkursie im. Majera Bałabana, w kategorii Najlepsze prace doktorskie, za pracę "Jewish industrial elites in Drohobych and Boryslav, 1860–1900". Jest historyczką, kieruje studiami żydowskimi na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

Spotkanie będzie transmitowane na fanpage Żydowskiego Instytutu Historycznego.

„Idźcie na cmentarz”. Przeczytaj tekst o masakrze w Babim Jarze

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

ENRS_logo_2.png [29.90 KB]

Dzień: 30.09.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online