Losy Żydów na Kresach w latach 1941-1945 | dyskusja
Okupacja Kresów należała do najbrutalniejszych rozdziałów II wojny światowej. Jej obraz przekazują nam świadectwa zgromadzone w Archiwum Ringelbluma i relacje zebrane po wojnie w Archiwum ŻIH. Zapraszamy na spotkanie online z cyklu "Czwartki na Tłomackiem", które rozpocznie się 7 października o 18:00. W rozmowie wezmą udział prof. Andrzej Żbikowski i prof. Grzegorz Hryciuk.
7.10.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

„Wyglądało to następująco: w nocy przyjechała do miasta «ekspedycja karna» (tak nazywano tę partię Litwinów, która urządzała pogromy w okolicy) w asyście kilku Niemców i rozkazała całej ludności zebrać się na rynku. Następnie polecono, by Polacy i Białorusini stanęli po jednej, a Żydzi po drugiej stronie rynku. Ci Żydzi, a było ich kilku zaledwie, którzy zorientowali się i przeszli na stronę chrześcijańską, ocaleli, ale pozostali zostali wprowadzeni do lasu i przepadli bez wieści.”

Podczas II wojny światowej etniczna i kulturowa mozaika Kresów została rozbita przez dwóch najeźdźców. Brutalną okupację radziecką przyćmiły zbrodnie hitlerowskich Niemiec, które właśnie na tych terenach rozpoczęły masową eksterminację Żydów: latem i jesienią 1941 roku niemieckie szwadrony śmierci rozstrzelały blisko milion osób pochodzenia żydowskiego.

O warunkach życia pod radziecką, a potem niemiecką okupacją, o tym, jak przebiegała Zagłada na wschodnich terenach Polski i dlaczego stanowiła preludium „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, a także o świadectwach z Kresów zachowanych w Archiwum Ringelbluma oraz powojennych porozmawiają:

________

Cytowany fragment pochodzi z relacji „Słonimska rzeź”, jednego ze świadectw zebranych przez członków grupy Oneg Szabat i przechowanych w Archiwum Ringelbluma.

https://cbj.jhi.pl/documents/744982/200/

Zapraszamy również do zapoznania się z powojennymi relacjami, również dotyczącymi sytuacji Żydów na Kresach, które po zdigitalizowaniu dostępne są online: https://delet.jhi.pl/pl/library/relacje-ocalalych-z-zaglady

Zachęcamy też do lektury tekstu 22 czerwca 1941. Losy Żydów na Kresach po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej z fragmentami relacji z Archiwum Ringelbluma

 

___

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
__
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst
__
Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

___

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dzień: 07.10.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online