«Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie», czyli o niezwykłych źródłach, ludziach, miejscach i pamięci w cyklu wydawniczym Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów
Zapraszamy na spotkanie poświęcone prezentacji ksiąg pamięci wydanych w zainicjowanym przez Łomżyńskie Towarzystwie Naukowe im. Wagów cyklu pt. „Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie". Cykl ten liczy obecnie siedem opublikowanych i trzy przygotowane do druku pinkasy (księgi pamięci), które jako bezcenne źródła trafiają do rąk polskiego i nie tylko polskiego czytelnika, stanowiąc lekturę przywracającą pamięć o ludziach i miejscach, a także pogłębiającą historię w wymiarze lokalnym i regionalnym. Goś
Czwartki 2023(2).png

Wydarzenie na Facebooku.

Prezentowane księgi pamięci stanowią kolejne polskojęzyczne wydawnictwo o charakterze cyklu, którego celem jest przybliżenie dziejów społeczności żydowskiej aktywnie współtworzącej dziedzictwo duchowe i materialne Mazowsza i Podlasia. Dołączają one do wciąż niewielu pinkasów dostępnych w języku polskim, by stać się wyjątkowym dopowiedzeniem do licznych, lecz rozproszonych w rozmaitych przekazach informacji i uzupełnieniem wiedzy historycznej o znanych i nieznanych zdarzeniach, miejscach i ludziach, którzy współtworzyli społeczność żydowską regionu lub byli z nią związani.

Księgi pamięci znakomicie zaspokajają potrzebę popularyzacji historii i wpisują się w tok myślenia o historii lokalnej z perspektywy „obcych”. Stanowią sobą bardzo ważne, monumentalne i wielopłaszczyznowe, ciekawe, o charakterze obyczajowym przedstawienie zdarzeń i rozmaitych aktywności, jakie inicjowali przedstawiciele społeczności żydowskiej. Pinkasy to narracyjne i wielogłosowe źródło historyczne, mimo swojego subiektywnego charakteru odsłaniające – z ludzkiej perspektywy – doświadczenia czasów minionych. Są Księgi istotnym głosem pamięci o zdarzeniach, miejscach, lecz przede wszystkim o ludziach i ich wzajemnych relacjach i doświadczeniach, które potwierdzają, że życie pod wspólnym niebem zwykle łączy, choć niekiedy także dzieli.

Spotkanie odbędzie się online 27 kwietnia 2023 o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

Zobacz księgi pamięci z cyklu Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie dostępne w e-księgarni ŁTN-u.

 

dr Małgorzata K. Frąckiewicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, regionalistka, badaczka m.in. gwary łomżyńskiej i nazwisk mieszkańców dawnej ziemi łomżyńskiej, popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej; redaktorka strony internetowej www.name.lomza.pl – bazy identyfikacji tożsamości mieszkańców regionu łomżyńskiego i mazowiecko-podlaskiego pogranicza oraz ich potomków. Jej badania nazwisk łomżyńskich, publikacje naukowe i popularno-naukowe, cykle wydawnicze – np. Rody i rodziny Mazowsza i Podlasia, Mniejszości narodowe i etniczne w Łomżyńskiem, zainicjowanie i współredakcja naukowa i redakcja wyd. cyklu: Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie; edycje źródeł łomżyńskich i monografie ze słownikami onomastycznymi oraz inne formy popularyzowania wiedzy o nazwiskach jako kodach kultury – to sposoby docierania z interesującym materiałem poznawczym o języku, dziedzictwie kulturowym i historii do rozmaitych grup odbiorczych.

dr Mirosław Reczko – historyk i anglista, tłumacz, regionalista; absolwent Uniwersytetu Detroickiego; doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. W latach 1987–1989 asystent dr Romana Nira, archiwisty Polonijnych Zakładów Naukowych w Orchard Lake, Michigan; w latach 1990–1992 asystent badawczy prof. Raphaela Shena SJ na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Detroickiego, Michigan. Założyciel i w latach 1999–2002 dyrektor gimnazjum w Ciechanowcu; latach 2006–2018 burmistrz Ciechanowca. Od 2016 r. członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów; współredaktor cyklu Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie; autor m.in. publikacji: Relacje polsko-żydowskie w rejonie Ciechanowca w okresie II wojny światowej, czyli jak Diabeł powiększał swoje królestwo (Białystok 2019); tłumacz tekstów anglojęzycznych oraz współredaktor naukowy cyklu: Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie.

 

Na ilustracji: fragment okładki Księgi pamięci gminy żydowskiej w Zambrowie pod redakcją Jom-Towa Lewińskiego (Łomża: Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży 2022).

Dzień: 27.04.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online