Letnie spacery ŻIH: Warszawa Janusza Korczaka
Zapraszamy na spacer edukacyjny poświęcony Januszowi Korczakowi, lekarzowi, pisarzowi, wychowawcy i współtwórcy warszawskiego Domu Sierot. Początek wydarzenia w środę 11 sierpnia o 18:00. UWAGA: na spacer obowiązują zapisy.
10.08.2021_event.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Postać Henryka Goldszmita, wizjonera, pisarza, lekarza, wychowawcy, znanego powszechnie jako Janusz Korczak, do dziś fascynuje wiele osób, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Korczak, który w ciągu swojego życia odbył wiele podróży, jak żadne inne miasto ukochał to, w którym przyszedł na świat – Warszawę. W swoim Pamiętniku pisanym w getcie wyznał: „Warszawa jest moja i ja jestem jej” i to właśnie temu miastu nad Wisłą, tak jak swoim wychowankom i współpracownikom, pozostał wierny aż do śmierci pamiętnego lata 1942 roku. Podczas spaceru odwiedzimy kilka miejsc, z którymi był szczególnie związany.

Prowadzenie: dr Agnieszka Witkowska-Krych

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 11 sierpnia”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami wydanymi przez Żydowski Instytut Historyczny. Zachęcamy również do wizyty w Księgarni na Tłomackiem i zapoznanie się z dziennikami, a także różnorodnymi publikacjami poświęconymi tematyce getta warszawskiego oraz historii i kultury Żydów polskich. Książki dostępne są stacjonarnie w księgarni znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na naszej stronie internetowej.

 

Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem https://ksiegarnianatlomackiem.pl/mniej-strachu-ostatnie-chwile-z-januszem-korczaki,3,1314,4402

Wielki Mały Przegląd https://ksiegarnianatlomackiem.pl/wielki-maly-przeglad-spoleczenstwo-ii-rzeczypos,3,3382,3987

Janusz Korczak. Fotobiografia https://ksiegarnianatlomackiem.pl/Janusz-Korczak-Fotobiografia-Photobiography,3,1311,1516

 

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dzień: 11.08.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: Warszawa