Letnie spacery ŻIH: Trakt Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów polskich [komplet miejsc]
Zapraszamy na spacer edukacyjny wzdłuż Traktu Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów polskich, który znajduje się między Pomnikiem Bohaterów Getta a Murem-Pomnikiem Umschlagplatz. Początek wydarzenia w środę 28 lipca o 18:00. UWAGA: mamy już komplet miejsc. Zapisy na udział w spacerze zostały zakończone. MIEJSCE ZBIÓRKI: Pomnik Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa
28.07.2021_event.png

Próżno szukać w Warszawie śladów istnienia dawnej „dzielnicy żydowskiej“. W wyniku brutalnej pacyfikacji powstania w getcie warszawskim cała dzielnica została przez Niemców obrócona w pył. Poza pomnikami znajdującymi się w tej przestrzeni nic już dzisiaj nie przypomina o tej największej przedwojennej społeczności żydowskiej w Europie. Spacer rozpoczniemy przy Pomniku Bohaterów Getta — pomniku znanym na całym świecie, powstałym w hołdzie wszystkim mieszkańcom getta.

Spod pomnika Rapaporta przejdziemy traktem upamiętniającym ostatnią drogę mieszkańców getta na Umschlagplatz, skąd niemal 300 tys. z nich wywieziono latem 1942 r. do obozu zagłady w Treblince. Zatrzymamy się przy upamiętnieniach Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy oraz Mordechaja Anielewicza i Pawła Frenkla, przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Wspomnimy również Szmula Zygielbojma, członka Rady Państwa Rządu RP na uchodźstwie i jego rozpaczliwe apele do społeczności międzynarodowej o ratowanie polskich Żydów, Frumkę Płotnicką i inne kobiety zaangażowane w walkę zbrojną z niemieckim okupantem, a także Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, opiekunów Domu Sierot w warszawskim getcie. Spacer zakończymy pod Murem-Pomnikiem Umschlagplatz, będącym symbolicznym upamiętnieniem mieszkańców getta warszawskiego wywiezionych z tego miejsca do obozu zagłady w Treblince.

 

Prowadzenie: Olga Szymańska

Miejsce zbiórki: Pomnik Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 28 lipca”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami wydanymi przez Żydowski Instytut Historyczny. Zachęcamy również do wizyty w Księgarni na Tłomackiem i zapoznanie się z dziennikami, a także różnorodnymi publikacjami poświęconymi tematyce getta warszawskiego oraz historii i kultury Żydów polskich. Książki dostępne są stacjonarnie w księgarni znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na naszej stronie internetowej.

 

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dzień: 28.07.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: Warszawa
Miejsce zbiórki: Pomnik Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa