Leksykon getta łódzkiego | seminarium
Na przełomie 1943 i 1944 r. w Wydziale Archiwum – jednostce działającej w ramach żydowskiej administracji getta łódzkiego – podjęto się wyjątkowego zadania, czyli przygotowania encyklopedii getta. Zapraszamy na seminarium naukowe, podczas którego dr Adam Sitarek i dr Ewa Wiatr opowiedzą o dwóch leksykonach o getcie łódzkim. Początek wydarzenia we wtorek 13 kwietnia o godz. 11:00.
13.04.2021_event.png

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/seminarium_leksykon/register

Zobacz wydarzenie na facebooku

_

Zachowane materiały pokazują, że zamierzano opracować około 1500 haseł poświęconych osobom, instytucjom, wydarzeniom i zjawiskom. Do likwidacji getta latem 1944 r. opracowano zaledwie ok. 350 haseł, które zostały opublikowane w 2014 r. staraniem historyków i filologów zajmujących się historią getta w okupowanej Łodzi.

Niedokończony projekt archiwistów z getta ma swoją drugą odsłonę. Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego podjęło się opracowania „Leksykonu getta łódzkiego”. "Leksykon" jest kontynuacją planów archiwistów z getta uzupełnioną o wiele nowych informacji pochodzących z przebadanych źródeł i literatury. Całość opracowania udostępniona będzie odbiorcom dzięki nowoczesnym możliwościom technicznym.
Projekt realizowany jest w latach 2018-2023 w ramach finansowania z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

O realizacji projektu opowiedzą dr Adam Sitarek (kierownik projektu) oraz dr Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

__
Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 13.04.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: online