Lankosz - Obcy VI (2008) - seminarium filmowe
Zapraszamy na finałowe spotkanie z cyklu seminariów filmowych ŻIH. O filmie „Obcy VI" z reżyserem, Borysem Lankoszem, porozmawia dr Bartosz Kwieciński. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na Facebooku ŻIH.
Seminaria filmowe(1).png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Obcy VI to ironiczna opowieść o pewnej niespodziewanej wizycie na polskiej prowincji. Lankosz w tym krótkim metrażu stawia pytania o identyfikację swój/obcy, mimikrę formy i ostatecznie co tworzy wyobrażenie żydowskiej obcości. Film ten będzie punktem wyjścia do rozmowy o wątkach żydowskich w twórczości reżysera.

Przed spotkaniem prosimy o obejrzenie filmu, który jest dostępny bezpłatnie w Ninatece.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi filmami w reżyserii Borysa Lankosza, których wątek pojawi się w rozmowie.

Radegast jest dostępny na portalu YouTube;

Autor Solaris jest dostępny na platformie VOD TVP

 

Borys Lankosz – jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych. Widzowie zapewne pamiętają go z Rewersu (2009), Ciemno, prawie noc (2019), ale – jak sam mówi – w jego filmografii "znajduje się kilka filmów opowiadających, na różny sposób, o losie żydowskim i jego bolesnym, i niesamowitym splocie z Polską i Europą Zachodnią". To fabuły Ziarno prawdy (2015) – adaptacja powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego, w której pojawia się motyw „mordu rytualnego” – ale przede wszystkim formy krótkie i dokumentalne: Oczami dziecka (1993), krótkometrażowy Kazimierz zamknięty (2004), dokumentalny Radegast (2008), a także Autor Solaris – opowieść o Stanisławie Lemie według scenariusza Wojciecha Orlińskiego, biografa pisarza.

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.

 

_____

W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie YouTube, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ).

Dzień: 22.02.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online