Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Polsko-hebrajska edycja traktatu uważanego za pierwsze dzieło kabalistyczne. Sefer ha-bahir powstał najpewniej we francuskiej Langwedocji w I połowie XIII wieku. Wywarł – obok późniejszego o pół wieku Zoharu – największy wpływ na rozwój mistyki żydowskiej. Zachowany w licznych rękopisach, drukiem ukazał się dopiero w połowie XVI wieku w Amsterdamie.
Dotychczas uważano powszechnie, że tytułowe bahir oznacza „jasność”, „blask”. Prawdopodobniej jednak twórcy traktatu rozumieli je inaczej, jako światło „mroczne”, „ukryte”. Stąd zaproponowany tytuł niniejszego wydania, przygotowanego na podstawie wersji amsterdamskiej: Księga światła ukrytego, który znacznie precyzyjniej oddaje istotę teologii traktatu. Tekstowi historycznemu towarzyszą eseje wyjaśniające okoliczności powstania traktatu, prezentujące zawartą w nim teologię oraz przybliżające dzieje recepcji w wiekach późniejszych, zwłaszcza wśród żydów polskich.
Tłumacze i autorzy wstępu i komentarzy Wojciech Brojer, Jan Doktór i Bohdan Kos zaprezentują to niezwykłe dzieło oraz opowiedzą, co nowego ich tłumaczenie i opracowania wprowadzają do nauki światowej.
Spotkanie odbędzie się 10 marca o godzinie 12:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie).
Załączamy materiały na seminarium:
***
Żydowski Instytut Historyczny zwraca zamiejscowym uczestnikom seminarium koszty biletów. Osoby, które chcą skorzystać refinansowania kosztów przejazdu proszone są o przesłanie na adres jdoktor@jhi.pl potwierdzenia uczestnictwa w seminarium wraz z podaniem ceny biletów w terminie do dnia 24.02.2023.
Na ilustracji: Sefer ha-bahir z komentarzem Dawida Chawilio, Biblioteka Narodowa Izraela