Konferencja wokół projektu badawczego »Encyklopedia getta warszawskiego«
W dniach 28-29 maja w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się konferencja wieńcząca trwający kilka lat projekt badawczy pt. „Encyklopedia getta warszawskiego” (realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki). Celem grona kilkunastu badaczek i badaczy było opracowanie całościowego kompendium wiedzy o getcie warszawskim, uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych źródłach archiwalnych i publikacjach.
EG_1200x628.png

Wydarzenie na Facebooku

Podczas konferencji badaczki i badacze przedstawią część wyników swoich badań. Będziemy rozmawiać o życiu codziennym w getcie, (dys)funkcjonowaniu gettowych instytucji, aktywnościach politycznych, a także wizualnych i dźwiękowych pejzażach getta. Poza panelami tematycznymi zapraszamy też na dwie debaty. Pierwsza będzie poświęcona obecnemu stanowi wiedzy o getcie warszawskim, druga – wyzwaniom związanym z tworzeniem internetowych encyklopedii i leksykonów historycznych.

Całościowe wyniki badań nad „Encyklopedią getta warszawskiego” będą udostępnione w dwóch formach: książki zawierające wybór ponad 50 haseł problemowych, osobowych i tematycznych oraz strony internetowej, na której użytkowcy będą mieli dostęp do ponad 2200 haseł problemowych, instytucjonalnych, topograficznych, osobowych itp.

Opublikowana on-line Encyklopedia, dzięki zintegrowaniu jej z narzędziami informatycznymi, z których Żydowski Instytut Historyczny korzysta do udostępniania swoich zbiorów, będzie umożliwiać śledzenie powiązań pomiędzy osobami, organizacjami, wydarzeniami czy miejscami, skanami oryginalnych dokumentów oraz ilustrującymi poszczególne hasła fotografiami.

 

Konferencja odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i będzie transmitowana na żywo na Youtubie ŻIH.

Transmisja z pierwszego dnia konferencji

Transmisja z drugiego dnia konferencji

 

Udział publiczności w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja [BRAK WOLNYCH MIEJSC].

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 maja 2024 r. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

ŻIH_logo_PL.jpg [70.46 KB] nprh_logo_on_white.png [28.06 KB]

Dzień: 28.05.2024
Godzina: 10:45
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny, transmisja online