Koncert Too Many Papis & Hanna Klepacka z poezją Władysława Szlengla
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Żydowski Instytut Historyczny zapraszają na koncert zespołu Too Many Papis wraz z charyzmatyczną wokalistką i aktorką Hanną Klepacką, który przygotował program muzyczny złożony z utworów napisanych do tekstów Władysława Szlengla. Wydarzenie odbędzie się 22 lipca na dziedzińcu FINA, przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 o godzinie 20:30. Wstęp bezpłatny. Na transmisję koncertu zapraszamy do serwisu ninateka.pl
22.07.2021_event_concert.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Rejestracja

 

22 lipca to ważna data w historii Warszawy, bowiem właśnie tego dnia 1942 roku rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna (Grossaktion Warschau). Od tej chwili zaczęła się stopniowa likwidacja getta, czego zwieńczeniem było powstanie w getcie warszawskim i zrównanie z ziemią przez Niemców tej części miasta.

Od 2012, w rocznicę rozpoczęcia akcji, Żydowski Instytut Historyczny organizuje Marsz Pamięci. Każdego roku 22 lipca uczestnicy marszu przemierzają symboliczny szlak „od śmierci do życia” w przeciwnym kierunku, to jest od pomnika Umschlagplatz do wybranego punktu na terenie dawnego getta. Wydarzenie to przyciąga tłumy warszawiaków, chcących oddać hołd pomordowanej żydowskiej ludności miasta, która przed wojną stanowiła niemal 1/3 populacji stolicy.

Jedna z setek tysięcy ofiar getta – to wybitny poeta żydowskiego pochodzenia Władysław Szlengel. Przed wojną był on m.in. autorem szlagierów, które śpiewała cała Warszawa („Jadziem panie Zielonka”, „Panna Andzia ma wychodne” i wiele innych). Podczas wojny zaś nikt chyba tak jak Szlengel nie oddał tragizmu i absurdu sytuacji ludzi zamkniętych w getcie.

 

Zespół Too Many Papis wraz z charyzmatyczną wokalistką i aktorką Hanną Klepacką przygotował program muzyczny złożony z utworów napisanych do tekstów Szlengla. Niekonwencjonalne podejście do tych tekstów w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami sprawiło, że te historyczne teksty brzmią uniwersalnie i niemal współcześnie. Koncert 22 lipca 2021 roku będzie prezentacją tych utworów.

Zespół wystąpi w składzie: Maciej Dłużniewski, Piotr Leniewicz, Karol Ludew, Jacek Papis oraz Hanna Klepacka oraz gościnnie trzech muzyków na instrumentach dętych.

Wydarzenie współorganizowane z Żydowskim Instytutem Historycznym i połączone z tegorocznym marszem pamięci, będzie zarazem uczczeniem 79. rocznicy rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Koncert będzie transmitowany w serwisie Ninateka.pl.

WSTĘP WOLNY

Zasady bezpieczeństwa:

  • zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa na stronie https://fina.gov.pl/
  • pamiętaj, aby wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia dostępne w siedzibie FINA
  • pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA,
  • szatnia jest nieczynna do odwołania,
  • zachowuj dystans od pozostałych gości,
  • zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA,
  • jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.

W razie pytań prosimy o kontakt z recepcją FINA od wtorku do piątku od 9:30 do 17:00 oraz w soboty 12:00 do 19:00 (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Dzień: 22.07.2021
Godzina: 20:30
Miejsce: FINA