Komunista na peryferiach władzy – historia Leonarda Borkowicza | seminarium
Zapraszamy na seminarium naukowe online, w czasie którego referat wygłosi historyczka Katarzyna Rembacka. Początek wydarzenia we wtorek 23 lutego o godz. 11:00.
23.02.21_event.jpg

Rejestracja na wydarzenie: https://jhi.clickmeeting.com/seminarium_rembacka/register

Zobacz wydarzenie na facebooku

___

Seminarium poświęcone będzie postaci Leonarda Borkowicza – od 1927 roku komunistycznego aktywisty i działacza, pochodzenia żydowskiego, który przeszedł światopoglądową ewolucję, prowadzącą go do postawy antykomunistycznej. Podczas wystąpienia zaprezentowane zostaną założenia książki, przedstawiającej jego losy mocno osadzone w kontekście epoki.

Historia Borkowicza to wieloetniczny Lwów i ogarnięty strajkami Kraków. To Niemcy, w których zażarcie walczyli ze sobą socjaliści z komunistami. To także Bereza Kartuska i inne więzienia, do których trafiali członkowie nielegalnej i wrogiej Polsce partii komunistycznej. To także sowiecki Lwów, strojbatalion, szeregi Armii Czerwonej i Sielce nad Oką. Historia Borkowicza to Równe, Białystok i Lublin roku 1944, dzieje PPR, PKWN i MO. To Szczecin i kilkuletnia misja zagospodarowania nowych zachodniopomorskich rubieży oraz próby ich zespolenia z resztą kraju. Z bezpardonową walką polityczną w tle. To rola praskiego ambasadora, prezesa kinematografii i kierownika redakcji w „Książce i Wiedzy”. I jeszcze rok 1968, który to wszystko zakończył.

Katarzyna Rembacka jest absolwentką Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego i doktorantką Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w historii polskiej partii komunistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem biografistyki oraz historii regionalnej dotyczącej Pomorza Zachodniego. Od 2006 roku pracuje w szczecińskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Stypendystka wrocławskiego ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. W 2020 roku otrzymała wyróżnienie w IX edycji konkursu im. Majera Bałabana w kategorii najlepsza praca doktorska oraz I miejsce w VIII edycji Konkursu im. Prof. Aliny „Inki” Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki poświęcone współczesności. Autorka książki Komunista na peryferiach władzy – historia Leonarda Borkowicza(2020 r.)

____

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie:

https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukoweAdministratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

 

Dzień: 23.02.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: online