Kobiety żydowskie w XIX wieku: dlaczego pozostają w cieniu?
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 9 lutego o godzinie 18:00. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na Facebooku ŻIH.
Kopia Powstania FB wydarzenie(23).png

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Spotkanie „Kobiety żydowskie w XIX wieku: dlaczego pozostają w cieniu?" poprowadzi Anna Kowalczyk, prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet, a jej gościniami będą dr Magdalena Kozłowska z Uniwersytetu Warszawskiego i Aleksandra Jakubczak z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

dr Magdalena Kozłowska – historyczka, kulturoznawczyni, tłumaczka z języka jidysz. Absolwentka historii ze specjalnością judaistyka i kulturoznawstwa ze specjalnością studia bliskowschodnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obroniła też doktorat w 2015 roku. Pracowniczka Centrum im. Mordechaja Anielewicza na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. Autorka i współautorka m.in. książek Świetlana przyszłość? Żydowski Związek Młodzieżowy Cukunft wobec wyzwań międzywojennej Polski (2016), The World Beyond the West. Perspectives from Eastern Europe (2022).

Aleksandra Jakubczak – absolwentka Zakładu Hebraistyki i Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie doktorantka Columbia University w Nowym Jorku. Interesuje się społeczną i ekonomiczną historią Żydów, migracjami, płcią i seksualnością, a także historią wschodnioeuropejskich kobiet żydowskich. Autorka książki Polacy, Żydzi i mit handlu kobietami (2020).

Anna Kowalczyk – dziennikarka, publicystka i autorka, prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet, członkini rady Fundacji Humanity In Action, ambasadorka akcji BNP Paribas „Gdzie się podziały nasze patronki?”. Autorka książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich (2018).

 

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.jpg [250.43 KB]

 

Dzień: 09.02.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online