Kieślowski – „Dekalog VIII” (1988) – dyskusja o filmie
Zapraszamy na siódme spotkanie z cyklu seminariów filmowych w ŻIH. Dyskusję o filmie „Dekalog VIII” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, ze scenariuszem Krzysztofa Piesiewicza, z Gabrielą M. Jankun poprowadzi Bartosz Kwieciński.
26.10.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Napisany na podstawie opowiadania Hanny Krall scenariusz Krzysztofa Piesiewicza był uznany przez krytykę za jeden z najlepszych w cyklu Krzysztofa Kieślowskiego. Opowieść o profesor etyki, która w czasie okupacji odmówiła pomocy żydowskiej dziewczynie, stała się dla reżysera dowodem na unicestwiającą siłę kłamstwa.

Oglądany dziś film Kieślowskiego razi ekskluzywną perspektywą etyczną, która nie przystawała do okupacyjnych realiów. „Dekalog 8” jest opowieścią in vitro – jak na szalce Petriego ważą się losy bohaterów. Czy w filmie Kieślowskiego jest jakiś ukryty fałsz? Porozmawiają o tym uczestnicy seminarium filmowego.

 

Gość:

Gabriela M. Jankun (pełne nazwisko Gabriela Mariola Jankun-Dopart, w publikacjach Mariola Dopartowa) – historyk literatury i filmu, krytyk filmowy, wydawca, scenarzystka, autorka utworów dla dzieci (kanał „dop-Art” na You Tube). Certyfikowany opiekun i rehabilitant zaburzeń neuropoznawczych w chorobach otępiennych, wolontariusz opieki paliatywnej. Autorka m.in. monografii „Gorzkie kino Agnieszki Holland” i „Labirynt Polańskiego”, książki „Czy kino może nawrócić? Wokół «Pasji» Mela Gibsona”. Opublikowała liczne artykuły poświęcone kinu i problematyce społecznej (m.in. w „Kinie”, „Studiach Filmoznawczych”, „Kwartalniku filmowym)”. Obecnie pracuje w Zakładzie Retoryki Mediów IPS UW.

Prowadzący:

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.

_____

W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online lub YouTube, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ)

Dzień: 26.10.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online