Jolanta Żyndul, „Żydzi i Piłsudski” – spotkanie o książce wydawnictwa ŻIH
Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce dr hab. Jolanty Żyndul „Żydzi i Piłsudski”. Początek spotkania online na Facebooku ŻIH w środę 10 listopada o 18:00.
10.11.2021_eventB.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

„Jak biblia mówi o Mojżesze, iż on żył 120 lat i nie pociemnieli oczy go, i nie przemieniła się cera, tak życzę jego Ekscelencji, Jaśnie Wielmożnemu Panu Marszałkowi, dożyć do takiej starości, w takim zdrowiu i wielkiej przyjemności z Czcigodną Małżonką i Drogimi Dziećmi Jego i niech Pan Bóg dopomoże Panu spełnić słowa proroka: «I on dużo pomoże Polsce».”

Józef Piłsudski odegrał największą rolę w historii Polski pierwszych dekad XX wieku. Do otaczanego łagodnym kultem Marszałka, Ziuka, „Dziadka” obywatele, także pochodzenia żydowskiego, kierowali liczne listy, wiersze, błagania o pomoc finansową, podziękowania, adresy hołdownicze (takie jak cytowany powyżej fragment listu rabina Szlomo Adama z 1930 roku). Piłsudski nierzadko wypowiadał się na temat Żydów, np. w związku z pogromami po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Obraz Piłsudskiego przekazują także napisane przez Żydów dzienniki, relacje czy kazania. Wszystkie te teksty znajdziemy w książce „Żydzi i Piłsudski” pod redakcją Jolanty Żyndul, opublikowanej przez Wydawnictwo ŻIH.

 

Jaki był stosunek Piłsudskiego do Żydów? Jak sami Żydzi widzieli Piłsudskiego? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć:

dr hab. Jolanta Żyndul – autorka tomu „Żydzi i Piłsudski”, historyczka, pracowniczka Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, badaczka dziejów stosunków polsko-żydowskich w XIX i XX wieku

prof. Szymon Rudnicki – historyk, specjalista od najnowszej historii Polski, stosunków polsko-żydowskich w Dwudziestoleciu międzywojennym, skrajnej prawicy międzywojennej

prof. Natalia Aleksiun – historyczka, wykłada współczesną historię Żydów w Touro College, Graduate School of Jewish Studies w Nowym Jorku, tegoroczna stypendystka Polish Institute of Advanced Studies w Warszawie

prowadzenie: Michał Wójcik – historyk, dziennikarz, autor m.in. książki „Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim”

 

 

Książka ukaże się w ramach serii wydawniczej wieloletniego projektu badawczego „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich”

Dzień: 10.11.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online