Jean Amery i Theodor W. Adorno wobec dziedzictwa przeszłości nazistowskiej w RFN. Kontrowersje i dialog | seminarium
Zapraszamy na seminarium online, które poprowadzi dr Piotr Kendziorek. Spotkanie odbędzie się 21 lutego o godzinie 11:00.
seminaria 20222023(28).png

Link do rejestracji.

 

Tematem wystąpienia będzie porównanie ujęcia w latach 60. przez dwóch czołowych intelektualistów pochodzenia żydowskiego w RFN - Jeana Amery'ego oraz Theodora W. Adorno - problemu dziedzictwa nazizmu w Niemczech. A także nakreślenie rozwoju osobistych stosunków między obu myślicielami i polemicznych wystąpień Amery'ego wobec Adorna i szkoły frankfurckiej.

dr Piotr Kendziorek – historyk idei i filozof, pracownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Zajmuje się m.in. problematyką antysemityzmu w perspektywie teorii krytycznej, filozoficzną refleksją nad Zagładą i historią Żydów polskich w XX wieku. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz książek, w tym: Antysemityzm a społeczeństwo mieszczańskie. W kręgu interpretacji neomarksistowskich (2005), Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu (2022).

Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 lutego 2023 o godzinie 11:00 online na platformie ClickMeeting.

 

Na ikonografii: Otto Axer, Głowa Żyda (1930), zbiory ŻIH

_____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrantsZDK 2022 B PL.jpg [250.43 KB]

Dzień: 21.02.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: online