Dyskusja | Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle.
W przeddzień 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg będą rozmawiać o roli, jaką w powstaniu odegrały kobiety.
18.04.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na facebooku

 

Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. To także historia m.in. Frani Beatus, której ciała nigdy nie odnaleziono. Dwory Baran tęskniącej za zapachem wołyńskich lasów, gdy paliło się getto. Pniny Grynszpan, która w czasie kwietniowych walk nosiła granaty w kieszeniach płaszcza. To właśnie słowa jej słowa posłużyły jako tytuł dyskusji.

Sylwia Chutnik, Zuzanna Hertzberg i Karolina Szymaniak spróbują przywrócić pamięć o kobietach walczących w kwietniowym zrywie. Kim były? Jak zmieniały się podczas walki? Co stało się z tymi, które przeżyły wojnę? Jaki był stosunek mężczyzn bojowców do walczących koleżanek? I wreszcie: czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn?

Bądźcie z nami #live 18 kwietnia o 18.00, do zobaczenia!

 

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, propagatorka czytania, współautorka programu Barłóg Literacki, działaczka społeczna. Ukończyła kulturoznawstwo oraz Gender Studies na Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka powieści i opowiadań. Nominowana do Nagrody Nike w 2009, 2012 i 2015 roku. Laureatka Paszportu Polityki za rok 2008.

Karolina Szymaniak – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe obejmują współczesną literaturę jidysz, polsko-żydowskie stosunki kulturowe, politykę pamięci oraz teorie modernizmu i awangardy.

Zuzanna Hertzberg – artystka interdyscyplinarna, aktywistka i badaczka. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Sztuki Mediów pod opieką artystyczną prof. Leona Tarasewicza i prof. Krzysztofa Wodiczko. Jest także absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współzałożycielka Żydowskiego Bloku Antyfaszystowskiego, członkini Koalicji Antyfaszystowskiej oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

*****
Dołącz do

Akcja Żonkile - 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

i 19 kwietnia pokaż, że #ŁączyNasPamięć.
===
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]
Fundusze norweskie i EOG | EEA and Norway Grants | Ambasada Norwegii w Polsce | #Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Miasto Warszawa, Biedronka, Screen Network.

 

Dzień: 18.04.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online