Icchok Lejbusz Perec – pisarz żydowski na rozdrożach | Pardes Festival
Już w środę 8 września w Kazimierzu Dolnym i Janowcu rozpoczyna się Pardes Festival. W bogatym programie m.in. spotkanie o Icchoku Lejbuszu Perecu z naszą badaczką, dr Agnieszką Żółkiewską. Początek 9 września o 11:00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Pardes_strona.png

Icchok Lejbusz Perec, jeden z najważniejszych autorów tworzących w języku jidysz, urodził się w Zamościu. Był prowincjonalnym pisarzem-amatorem, z czasem jednak stał się znanym i podziwianym prozaikiem, dramaturgiem i poetą. Jego dzieła dały początek nowej erze w dziejach nowożytnej literatury żydowskiej na świecie. Dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie opowie o burzliwych początkach jego kariery literackiej, trudnych wyborach ideowych i językowych, niespełnionym młodzieńczym marzeniu o zostaniu pisarzem polskim. Przypomni także historię rodziny Pereca związaną z Lubelszczyzną.

Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu potrwa do 12 września, a jego szczegółowy program można znaleźć tutaj.  Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem wydarzenia

Dzień: 09.09.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki