Halina Kowalska. Spotkanie wspomnieniowe i recital skrzypcowy
Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe poświęcone Halinie Kowalskiej – wiolonczelistce, koncertmistrzyni Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, ocalałej z Zagłady. Gościnią spotkania będzie skrzypaczka Henryka Trzonek, córka artystki, która wykona też minirecital skrzypcowy.
wydarzenia na stronę (1).png

Wydarzenie na Facebooku

Halina Kowalska ukończyła Konserwatorium Warszawskie w 1939 roku. W czasie okupacji występowała na tajnych koncertach muzyki kameralnej w Warszawie, ukrywała się po „aryjskiej" stronie.

W 1945 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, była współzałożycielką Warszawskiej Orkiestry Polskiego Radia. W ramach serii płytowej „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina” towarzyszyła Władysławowi Szpilmanowi z nagraniu Introdukcji i Poloneza C-dur op.3 oraz Grand Duo Concertant E-dur Fryderyka Chopina.

Po wydarzeniach z marca 1968 roku została zmuszona do wyjazdu z Polski. Zamieszkała w Danii, gdzie od lat 70. była I wiolonczelistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Duńskiego Radia.

W spotkaniu wspomnieniowym udział weźmie córka Haliny Kowalskiej – skrzypaczka Henryka Trzonek, która zaprezentuje minirecital skrzypcowy.

 

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrantsZDK 2022 B PL.jpg [250.43 KB]

Dzień: 05.11.2023
Godzina: 17:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny