Górscy Żydzi. Historia i tajemnica | spotkanie online
Żydzi Górscy są jedną z najbardziej tajemniczych społeczności żydowskich na świecie. Pochodzenie tej grupy, zamieszkującej obecnie przede wszystkim wschodni i północny Kaukaz, ale także Izrael, pozostaje niejasne. Zapraszamy na spotkanie 23 czerwca o 18:00, transmisja online na Facebooku.
23.06.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Mateusz Majman i dr hab. Przemysław Adamczewski postarają się odpowiedzieć na nurtujące pytania o korzeniach Żydów Górskich oraz opowiedzą o ich historii i charakterystykach.

Spotkanie poprowadzi Franciszek Bojańczyk (ŻIH).

Dr hab. Przemysław Adamczewski jest badaczem Kaukazu i specjalistą w zakresie historii i polityki regionu. W 2016 dołączył do kadry ISP PAN, gdzie należy do zespołu Zakładu Badań nad Pamięcią i Historią Europy Wschodniej. W 2020 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Polski mit etnopolityczny i Kaukaz”. Autor „Problemu karabachskiego w polityce niepodległego Azerbejdżanu”.

Mateusz Majman jest doktorantem na Wydziale Historii Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium oraz badaczem i stypendystą rządowego niemieckiego Funduszu Ernsta Ludwika Ehrlicha. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię mówioną, studia nad Zagładą, kaukazologię oraz historię ponadnarodową. Jego praca doktorska dotyczy Żydów Górskich i ich pamięci zbiorowej o ludobójstwie, którego społeczność ta doświadczyła podczas II wojny światowej.

 

___

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

Dzień: 23.06.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online