Getto łódzkie oczami nastolatki – wspomnienia Ireny Libman
Zapraszamy na seminarium naukowe 27 lutego 2024 r., które poprowadzi dr Zofia Trębacz
seminaria (4).png

Wydarzenie na Facebooku

Getto łódzkie było najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. Utworzone w lutym 1940 r. zostało zlikwidowane dopiero późnym latem 1944 r. Pozostała po nim bardzo bogata dokumentacja: administracji żydowskiej i niemieckiej, a także dzienników, pamiętników, wspomnień, relacji i zdjęć. Dokumenty osobiste są najczęściej autorstwa mężczyzn, szczególnie tych z grup uprzywilejowanych – wykształconych pracowników gettowej administracji. Ich perspektywa jest więc specyficzna, a jednak w dużej mierze to ona ukształtowała naszą wiedzę i obraz getta.

O getcie i swoim doświadczeni pisały jednak również kobiety: Alice de Buton, Rywka Lipszyc, Irena Hauser czy Irena Libman. Wspomnienia tej ostatniej dają nam wgląd w życie młodej kobiety. Dość dobrze wykształconej, pracującej w gettowej administracji, która mierzyła się z osobistą stratą, rozpadem rodziny, strachem przed wywózką. Poza przyjrzeniem się autobiograficznemu tekstowi Ireny Libman podczas seminarium zastanowię się nad następującymi kwestiami: Czy jej opowieść wzbogaca naszą wiedzę o historii łódzkiego getta? Czy getto Libman różniło się od getta Dawida Sierakowiaka? W jaki sposób pisany po wojnie tekst jest próbą uczciwego spojrzenia na swoje doświadczenia a na ile formą autokreacji?

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i nie będzie nagrywane.

 

_____

dr Zofia Trębacz – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują przedwojenny antysemityzm, relacje polsko-żydowskie w Drugiej Rzeczypospolitej i politykę rządu polskiego wobec Żydów. Jej zainteresowania skupiają się również na rodzinie żydowskiej, a zwłaszcza na doświadczeniu Zagłady dzieci i kobiet. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca dokumentom osobistym. Uczestniczyła w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”, a obecnie należy do zespołu projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”. Opublikowała książkę Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939.

 

Na ilustracji: Józef (Icchak) Kowner, Modystki przy pracy, getto łódzkie. Zbiory ŻIH.

 

Dzień: 27.02.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny