Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Żydzi, podobnie jak dysydenci, od początków XVI w. nie mogli legalnie osiedlać się w Warszawie i jej sąsiedztwie. Toteż mieszkali głównie w jurydykach, czyli na terenach prywatnych wyłączonych spod władzy miasta, podlegających ich szlacheckim lub kościelnym właścicielom. Proces powstawania jurydyk rozpoczął się już w średniowieczu, niemniej największą ich liczbę utworzono w XVII–XVIII w. Ich rozmiary i układ przestrzenny były bardzo zróżnicowane, podobnie jak struktura demograficzna i społeczno-gospodarcza. Choć istnienie jurydyk budziło sprzeciwy władz miasta, z biegiem czasu odgrywały coraz większą rolę w funkcjonowaniu zespołu miejskiego i miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczności żydowskiej.
Seminarium odbędzie się 15 października 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
dr Paweł Fijałkowski – historyk i archeolog, pracownik Działu Naukowego ŻIH. Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Autor m.in. książek Żydzi w województwach łęczyckim i rawskim w XV-XVIII w. (1999), Androgynia, dionizyjskość, homoerotyzm. Niezwykłe wątki europejskiej tożsamości (2016). Współkurator wystawy Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794–1918 (2022–2023) i współautor katalogu tej wystawy.
Ilustracja: Ratusz jurydyki Leszno (Tymoteusz Sawicki, Jurydyki i ratusze Warszawy, „Kronika Warszawy”, 1925, nr 11)