O Rabinie, który podróżował w żydowskim czasie | wykład online
Zapraszamy na spotkanie z maharat Miriam Gonczarską, która opowie o znaczeniu Gaona z Wilna dla religii żydowskiej. Początek wykładu online w środę 22 grudnia o 18:00. Transmisja na żywo na Facebooku z możliwością zadawania pytań.
22.12.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Co tak naprawdę kryje się pod słowem „geniusz”? Jak Gaon z Wilna zmienił halachę – prawo żydowskie – i złamał kod żydowskiej chronologii? Na jakie epoki dzieli się historia literatury religijnej i prawa w judaizmie, jakie ma to znaczenie dla codziennej praktyki? Jakie są konsekwencje zmian, które wprowadził GRA?

Podczas spotkania przyjrzymy się także mechanizmom tworzenia psak – czyli decyzji rabinackich, od których zależy nie tylko indywidualne postępowanie, na ich osnowie bowiem tworzą się tradycje całych społeczności.

Miriam Gonczarska – rabinka mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku, pierwsza Europejka z tytułem maharat (kobiety będącej autorytetem w sprawach żydowskiego prawa duchowego i Tory), członkini i sekretarka Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP

 

__

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

__

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 22.12.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online