Fuks/Dziki – „Kartka z podróży” (1983) – projekcja filmu z dyskusją
Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu seminariów filmowych w ŻIH. Obejrzymy film „Kartka z podróży” – adaptację powieści „Pan Teodor Mundstock” Ladislava Fuksa w reżyserii Waldemara Dzikiego. Rozmowę online o dziele z Joanną Preizner poprowadzi Bartosz Kwieciński.
18.05.2022_event_film.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Jakub Rozenberg pracuje w gettowej fabryce nici, potem sprząta ulice. Monotonię rozbijają cykliczne wezwania do transportu. Mężczyzna przygotowuje się do przeniesienia do obozu koncentracyjnego. Gdy zaprzyjaźniona rodzina zostaje wywieziona, pod opiekę Rozenberga trafia nastoletni Dawid.

Getto z debiutanckiego filmu Waldemara Dzikiego, adaptacji powieści Ladislava Fuksa, jest jak z sennego koszmaru – nie wiadomo, gdzie się dokładnie znajduje. Jest też przestrzenią wyobrażoną i symboliczną, terytorium walki o godną śmierć i osobliwą rezurekcję. Dziki nakręcił swój obraz w czasie stanu wojennego. Film zwraca uwagę znakomitą grą Władysława Kowalskiego, Haliny Mikołajskiej, Mai Komorowskiej, Jerzego Treli, Henryka Bisty oraz ekspresjonistyczną scenografią Andrzeja Przeworskiego.

 

Film mogą Państwo obejrzeć w dowolnej chwili w serwisie 35mm.online:

https://35mm.online/vod/fabula/kartka-z-podrozy

 

Gość:

dr Joanna Preizner – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wykładowczyni i koordynatorka Akademii Polskiego Filmu. Autorka licznych prac dotyczących historii polskiego kina, filmowych wizerunów relacji polsko-żydowskich oraz filmowej pamięci przełomowych momentów z historii Polski w XX wieku, m.in. „Kamienie na macewie. Holokaust w polskim kinie". W 2022 roku ukaże się jej monografia „Hańba marcowa. Obraz Marca ’68 w polskim kinie".

Prowadzący:

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.

_____

W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ)

Dzień: 18.05.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online