Festiwal ŻIH | Spacer śladami Oneg Szabat
Zapraszamy na spacer śladami grupy Oneg Szabat, który poprowadzi Szymon Pietrzykowski z Działu Edukacji ŻIH w ramach Festiwalu Żydowskiego Instytutu Historycznego 2023.
Sladami.png

Wydarzenie na Facebooku

Spacer przybliży uczestnikom i uczestniczkom działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat. Polegała ona na skrupulatnym i wszechstronnym dokumentowaniu losu Żydów pod okupacją niemiecką, a następnie ich Zagłady, stanowiąc jeden z największych przejawów cywilnego i intelektualnego oporu w getcie Warszawy. Podczas spaceru edukator ŻIH, Szymon Pietrzykowski, poprowadzi Państwa śladami współpracowników Oneg Szabat do miejsc istotnych ze względu na pracę grupy.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.p. W tytule prosimy wpisać „Spacer 23.09”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonuu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 23.09.2023
Godzina: 16:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny