Festiwal ŻIH | Spacer rowerowy śladami upamiętnień Archiwum Ringelbluma
Zapraszamy na architektoniczno-pamięciowy spacer rowerowy śladami upamiętnień Archiwum Ringelbluma i grupy Oneg Szabat, który odbędzie się w ramach Festiwalu ŻIH. Spacer poprowadzi Franciszek Bojańczyk, przewodnik, kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji.
Upamietnienie.png

Wydarzenie na Facebooku

Wyruszymy spod Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej, gdzie znajduje się najnowsze upamiętnienie grupy Oneg Szabat, a następnie odwiedzimy m.in. pomnik upamiętniający Archiwum Ringelbluma przy Nowolipkach, w miejscu ukrycia Archiwum. Zastanowimy się, jak pamięć o Oneg Szabat jest obecna w przestrzeni miasta. Wycieczka zakończy się około godziny 17:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Miejsce zbiórki: przed głównym wejściem na cmentarz żydowski przy ul. Okopowej 49/51

Zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.p. W tytule prosimy wpisać „Spacer rowerowy 24.09”.

Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a teraz kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 24.09.2023
Godzina: 15:00
Miejsce: Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej