Festiwal ŻIH | Pokaz rysunków Beniamina Rozenfelda
Zapraszamy na otwierający Festiwal Żydowskiego instytutu Historycznego pokaz rysunków Beniamina Rozenfelda, o których opowie Michał Krasicki, kurator i kustosz w Dziale Sztuki ŻIH.
Beniamin_Rozenfeld(1).png

Wydarzenie na Facebooku

Rysunki Beniamina Rozenfelda należą do nielicznych świadectw artystycznych zachowanych w Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma). Wykonane prawdopodobnie na zamówienie twórców Archiwum ukazują mało znane zjawiska z życia getta, odsłaniające różne wymiary ludzkiej krzywdy. Autora interesował zarówno los konkretnych jednostek, jak i określonych kategorii osób, w szczególności dzieci. Pozostaje on krytyczny wobec działalności instytucji getta i postaw części jego mieszkańców. W czasie spotkania pokazane zostaną oryginały czterech z pięciu rysunków Rozenfelda wraz ze sporządzonymi przez niego odręcznymi komentarzami. Będzie to rzadka okazja, by zobaczyć je na żywo. Zagłębimy się w poszczególne przedstawione na nich historie i spróbujmy zrozumieć, co mówią nam one o rzeczywistości getta oraz intencjach ich autora.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy na dwa tygodnie przed wydarzeniem pod adresem: rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy podać „Prezentacja 18.09".

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 18.09.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny