Festiwal ŻIH | Otwarty finisaż wystawy „Korzenie powstania”
Zapraszamy na finisaż wystawy „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", który odbędzie się w ramach Festiwalu ŻIH 21 września 2023 roku.
Korzenie_Powstania.png

Wydarzenie na Facebooku

„Korzenie powstania" towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej. Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Zapraszamy do uczestnictwa w otwartym finisażu, podczas którego pożegnamy wystawę towarzyszącą nam od 21 lipca.

Chociaż instalacja zniknie sprzed Kina Muranów, chcemy, żeby przetrwała i wciąż cieszyła oczy warszawianek i warszawiaków – dlatego uczestnicy finisażu dostaną w prezencie fiolki z nasionami roślin kwitnących na wystawowym kobiercu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku „Korzenie powstania" rozkwitną w całej Warszawie.

_____

8 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 21.09.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry", przy Kinie Muranów