Festiwal ŻIH | Napisz mi, moja droga, czy masz listy od szanownego syna – Czytanie performatywne dokumentów z Archiwum Ringelbluma
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w ramach Festiwalu ŻIH!
Napisz_mi(1).png

Wydarzenie na Facebooku

Ostatnim wydarzeniem Festiwalu ŻIH 2023 będzie performatywne czytanie dokumentów z Archiwum Ringelbluma w wykonaniu aktorów Teatru Ochoty: Pawła Janysta, Ilony Janyst, Krzysztofa Oleksyna, Mateusza Michnikowskiego i Irminy Liszkowskiej. Za reżyserię i inscenizację odpowiada Agnieszka Kołodyńska-Iglesias.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.p. W tytule prosimy wpisać „Czytanie 24.09”.

_____

Agnieszka Kołodyńska-Iglesias – Menedżerka kultury i animatorka. Edukatorka teatralna. Psychopedagożka. Realizatorka autorskich projektów teatralnych, edukacyjno-artystycznych oraz eventowych, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Poznaniu, Zduńskiej Woli, Nowej Soli, Brzegu. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 i 2020) oraz Prezydenta Miasta Olsztyna (2015). Prezeska Zarządu Forum Kultury Mazowsze (od 2019) Na stale współpracująca z Teatrem Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Jej autorskie sztuki „I było wolno” (2008), „Czterdzieści i cztery” (2008), „Happy New Day” (2009), „Prawie wszystko o miłości” (2011), „Odloty” (2012/2022), „Symptomy” (2014), z powodzeniem prezentowane były na wielu deskach teatrów instytucjonalnych w kraju.

_____

18 września 1946 roku z piwnicy zniszczonego domu przy ulicy Nowolipki 68 wydobyto metalowe skrzynki, które zawierały pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, wyjątkowego zbioru świadectw, dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”, nazywanego na cześć jego inicjatora Archiwum Ringelbluma. W 77. rocznicę tego wydarzenia zapraszamy na Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego – tydzień pełen bezpłatnych wydarzeń poświęconych Archiwum i grupie Oneg Szabat.

Program Festiwalu

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 24.09.2023
Godzina: 17:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny