Ćwiczenia z poezji polsko-żydowskiej. Dwie interpretacje | konferencja naukowa
Akademia Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zapraszają na konferencję zatytułowaną „Ćwiczenia z poezji polsko-żydowskiej. Dwie interpretacje".
seminaria 20222023(19).png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Poezja polsko-żydowska wciąż wymaga intensywnej refleksji. Choćby odpowiedzi na pytanie o sposoby jej istnienia? Co jest w niej żydowskiego? Czy tworzą ją tylko etniczne i religijne motywy i aluzje, czy także jakieś – oczywiste lub tajemnicze – żydowskie doświadczenie?   

Indeks polskich poetów, których mamy prawo o nie posądzać, jest tymczasem długa. Ci z nich, którzy pisali także prozę – np. Anatol Stern albo Mieczysław Jastrun – niekiedy zostawiali w niej jego dwuznaczne ślady. Co jednak zostawiali w wierszach? W prozie problem polsko-żydowskiego stopu został już przybliżony, mowa wiązana rządzi się jednak swoimi prawami. Jakimi?   

Na te i inne pytania 28 i 29 marca będą odpowiadać znakomici uczeni reprezentujący różne ośrodki akademickie oraz młodzi aktorzy Akademii Teatralnej w Warszawie, którzy będą recytować wiersze wybranych poetów. Stąd tytułowe „dwie interpretacje”.

Konferencja odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie 3/5).

Program konferencji:

konferencja Weiser.png [480.14 KB]

 

Na ilustracji: rękopis wiersza Dwaj Macieje Bolesława Leśmiana, Biblioteka Narodowa

Dzień: 28.03.2023
Godzina: 10:30
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny