Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Dr Jolanta Epsztein opowie o swojej pracy nad książką poświęconą rodzinie Tykocinerów. Książka dotyczcy historii frapujących kobiet, których kariery i życie były burzliwe, nietypowe i interesujące. Łączy je wspólny przodek – Izrael Tykociner. Prelegentka przedstawi krótko genealogię rodziny Tykocinerów, a także zaprezentuje dwie biografie: wnuczki Izraela, Anny Ilnickiej-Krause, oraz jego prawnuczki, Krystyny Arciuch.
Seminarium odbędzie się 8 października 2024 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.
_____
Jolanta Epsztein – absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, dr nauk medycznych i nauki o zdrowiu. Kilkanaście lat pracowała w bibliotece Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obecnie na stanowisku adiunktki w IH PAN. W ramach projektu Czechosłowacko-polskie Sieci Akademickie podczas Zimnej Wojny między wielką polityką i strategiami indywidualnym zajmuje się polskim środowiskiem lekarzy mieszkających na Zaolziu oraz lekarzami pogranicza polsko-czeskiego.
Na ilustracji: Alina Inicka-Krause z d. Tykociner (1886–1988), wnuczka Izraela Tykocinera, lekarka pediatrka, z kuzynką, również wnuczką Izraela: Marią Freund z d. Henschel (1876–1966), śpiewaczką, uczennicą m.in. Ignacego Paderewskiego. Zdjęcie zostało zrobione w latach 90-tych XIX w. na werandzie domu w Pilaszkowicach należącego do Anny (z d. Tykociner), siostry Zygmunta – ojca Aliny i Oskara Epszteinów