Co wiemy o znaczeniu listy Ładosia?
Zapraszamy na spotkanie online z cyklu "Czwartki na Tłomackiem".
8.04.2021_event.png

Link do rejestracji na wydarzenie: https://jhi.clickmeeting.com/lista_ladosia/register

Zobacz wydarzenie na facebooku

 

Aleksander Ładoś, w trakcie II wojny światowej poseł RP w szwajcarskim Bernie, zasłużył się na polu pomocy Żydom polskim, zarówno w okupowanej Polsce, jak i w Szwajcarii. Jego placówka pomagała m.in. załatwiać dokumenty południowoamerykańskie dla Żydów w okupowanej Polsce.
W jaki sposób Ładoś i jego współpracownicy pomagali Żydom w okupowanej Polsce i jaka była skala tej pomocy? Co wiedzieli o Zagładzie? Co wiemy o kontaktach między konspiracją żydowską w okupowanej Polsce a organizacjami w Szwajcarii?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć ambasador Jakub Kumoch i Jack Papis, reżyser filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów”. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski.

___

Czwartki na Tłomackiem to cykl spotkań odbywających się co tydzień w Żydowskim Instytucie Historycznym - obecnie online. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
___

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 08.04.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online