Bursa Domu Sierot Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej. Opowieść niepowiedziana
Zapraszamy na ostatni wrześniowy Czwartek na Tłomackiem. Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Witkowska-Krych, a jej gościem będzie Wojciech Lasota.
wydarzenia na stronę(79).png

Wydarzenie na Facebooku

Spotkanie będzie okazją do opowiedzenia o historii bursy, czyli szczególnej instytucji działającej w ramach Korczakowskiego Domu Sierot, kształcącej młodych wychowawców. Przez lata bursa uznawana była bowiem za dodatek do funkcjonującej placówki opiekuńczej, a tymczasem – jak pokazują badania Wojciecha Lasoty, który właśnie przygotowuje pracę doktorską jej poświęconą – było to miejsce, w którym żydowska młodzież zainteresowana rozwojem zawodowym miała szansę nie tylko na przyglądanie się „od środka” pracy instytucji wychowawczej, ale także na aktywny i twórczy udział w kształtowaniu profilu jej działania.

Z Wojciechem Lasotą porozmawia dr Agnieszka Witkowska-Krych.

Spotkanie odbędzie się 26 września 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

_____

Wojciech Lasota kończy pracę doktorską, którą pisze na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem profesor Marii Kolankiewicz. Doktorat dotyczy Bursy, w której kształcili się młodzi wychowawcy i wychowawczynie w korczakowskim Domu Sierot. Historyk sztuki, uczy tego przedmiotu w liceum żydowskim im. Zuzanny Ginczanki w Warszawie. Przez wiele lat działał w Fundacji Korczakowskiej. Prowadził wykłady i warsztaty o tematyce korczakowskiej w Polsce i za granicą, głównie w Niemczech. Od wielu lat prowadzi zajęcia korczakowskie dla nauczycieli w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Jego zainteresowania obejmują przede wszystkim historię instytucji korczakowskich ze szczególnym uwzględnieniem Domu Sierot, możliwości współczesnego zastosowania pedagogiki korczakowskiej, jak też dzieje kształtowania się pedagogiki żydowskiej w Polsce okresu międzywojennego.

Agnieszka Witkowska-Krych jest antropolożką kultury, hebraistką i socjolożką. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w Warszawie. Jej doktorat (obroniony w styczniu 2021 r.) poświęcony jest losom osieroconych dzieci w getcie warszawskim. Przez wiele lat pracowała w Korczakianum działającym pod auspicjami Muzeum Warszawy. Obecnie jest zatrudniona w Dziale Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała szereg artykułów naukowych i edukacyjnych na temat historii i kultury Żydów polskich. Jest autorką wydanej w 2019 r. książki Mniej strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem, wyróżnionej nagrodą KLIO dla najlepszych książek historycznych. Jej najnowsza książka, oparta na doktoracie, ukazała się w 2022 roku.

 

_____

Na ilustracji: Jadalnia w Domu Sierot Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej, kwiecień 1940, zbiory ŻIH

Dzień: 26.09.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku