Bolesław Norski-Nożyca: nieznany gwiazdor rewiowy z getta warszawskiego – wykład dr Agnieszki Żółkiewskiej
Zapraszamy na wykład dr Agnieszki Żółkiewskiej w ramach Czwartku na Tłomackiem.
24.11.2022_norski_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Link do wydarzenia: https://jhi.clickmeeting.com/norski/register

Bolesław Norski-Nożyca przed II wojną światową podbijał serca publiczności w Warszawie i na prowincji.

Występował w różnych rolach: komika, piosenkarza i konferansjera. Próbował także swoich sił w pisaniu skeczy, piosenek i wierszy.
Na temat jego życiorysu latami krążyły błędne i niesprawdzone informacje. Uważano, że nazywał się Ber Nożyca i urodził się w Chełmie. Wszystkie te nieporozumienia poniekąd brały się z faktu, że rodzice artysty utrzymywali w ścisłej tajemnicy wykonywany przez niego zawód. Lepiej byłoby dla nich, gdyby został rabinem niż komikiem... Tajemnica zachowała się aż do naszych czasów.

Barwną i burzliwą biografię artysty, uzupełnioną o nowe i nieznane fakty przedstawi dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Jest historyczką literatury i tłumaczką z języka jidysz. Autorką wielu publikacji, m.in. „Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu” – pierwszej od 1947 roku trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła też szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz.

Poza Norskim-Nożycą, dr Żółkiewska opowie także o losach innych aktorów rewiowych żyjących w getcie warszawskim.

 

 

Dzień: 24.11.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online