Aleksander Sochaczewski. Malarz zesłanych na Syberię
Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 16 marca o godzinie 18:00. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na Facebooku ŻIH.
Kopia Powstania FB wydarzenie(18).png

Spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" poświęcone będzie Aleksandrowi Sochaczewskiemu - dziewiętnastowiecznemu malarzowi, który za działalność konspiracyjną został w 1863 roku zesłany na Syberię, a po powrocie z zesłania dokumentował katorgę w swojej twórczości. Postać artysty przybliży słuchaczom Andrzej Kotecki z Muzeum Niepodległości, kustosz Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha w Warszawie, a spotkanie poprowadzi Małgorzata Karolina Piekarska, kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości.

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

_____

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Na ilustracji: Aleksander Sochaczewski, „Trzy kobiety przy katorżniczych robotach", Muzeum Niepodległości w w Warszawie

_____

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

Dzień: 16.03.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online