Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Obóz koncentracyjny „Warschau” w Warszawie rozpoczął działalność 19 lipca 1943 roku w ruinach getta warszawskiego. Został założony przy ul. Gęsiej w budynku więzienia wojskowego, które po utworzeniu getta przekształcone zostało w Centralne Więzienie w dzielnicy żydowskiej, nazywane Gęsiówką. Zadaniem więźniów było m.in. wydobycie z byłego getta milionów cegieł, złomu żelaznego i innych materiałów. Żydowscy więźniowie byli zatrudnieni przy „oczyszczaniu getta”, czyli porządkowaniu ruin i poszukiwaniu wśród nich drogocennych przedmiotów.
28 lipca 1944 roku z obozu wyruszył marsz śmierci do Kutna, gdzie więźniów umieszczono w bydlęcych wagonach i przetransportowano do obozu koncentracyjnego w Dachau. Szacuje się, że w trakcie marszu mogła umrzeć nawet połowa z 4000 więźniów.
Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą ofiary marszu śmierci w 80. rocznicę tego wydarzenia, która odbędzie się 2 sierpnia 2024 r. o godzinie 17:00 przed dworcem kolejowym w Kutnie.
W programie:
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół „od jutra”.
Opis wydarzenia powstał na podstawie artykułu autorstwa Bożeny Gajewskiej, koordynatorki wydarzenia, pt. „Marsz Śmierci” z KL Warschau (Gęsiówka) do Kutna opublikowanego w tomie XXVII „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych” w grudniu 2023 r.