Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Uroczystości rozpoczną się 2 sierpnia o 11:00 w Muzeum Treblinka. Niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941-1944).
Transmisja tłumaczona na Polski Język Migowy dostępna będzie na profilu Żydowskiego Instytutu Historycznego na Facebooku.
Żydowski Instytut Historyczny organizuje wyjazd na uroczystości. Informacje i zapisy: promocja@jhi.pl
Program obchodów:
11:00 – główne uroczystości pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka
12:00 – zakończenie oficjalnych obchodów
ok. 12:15 – zwiedzanie terenu obozu zagłady Treblinka II z przewodnikami
ok. 13:00 – zakończenie zwiedzania
Żydowski Instytut Historyczny organizuje wyjazd autokarem na uroczystości w Treblince. Dalszych informacji udziela Dział Projektów Kulturalnych i Komunikacji, promocja@jhi.pl
Zapisy na przejazd przyjmujemy do czwartku 29.07, na oprowadzanie – do piątku 30.07.
Niemiecki nazistowski obóz zagłady Treblinka II został uruchomiony 23 lipca 1942 r. – tego dnia przyjechały do niego pierwsze transporty Żydów z getta warszawskiego.
Do obozu przez prawie półtora roku przybywały transporty z centralnej Polski i innych krajów okupowanej Europy. Codziennie Niemcy mordowali w komorach gazowych około 5-10 tysięcy osób przy użyciu gazów spalinowych z silnika czołgowego.
2 sierpnia 1943 r. około godziny 16:00 rozpoczął się bunt więźniów, którzy zaatakowali niemieckich i ukraińskich strażników oraz podpalili budynki obozowe. Spośród ponad 700 uczestników buntu około 200 osobom udało się uciec poza granice obozu, a blisko 100 z nich przeżyło wojnę.
Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów i jednym z największych cmentarzy polskich obywateli. Zamordowano w niej blisko 900 tysięcy Żydów, głównie z Warszawy, Białegostoku, Mazowsza i Podlasia, a także ze Słowacji, Grecji, Jugosławii i Bułgarii, oraz około 2 tysiące Romów. Znane są nazwiska zaledwie około 45 tysięcy pomordowanych.
______
Fragment Planu obozu zagłady w Treblince, Archiwum Ringelbluma, ARG II 385