19. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz
Zapraszamy na 19. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które odbędzie się w dniach 28 czerwca – 16 lipca 2021 r. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 czerwca. Żydowski Instytut Historyczny jest patronem wydarzenia.
Seminarium Jidysz 2021.jpg

Fundacja Shalom wraz z Centrum Kultury Jidysz Teatru Żydowskiego w dniach 28 czerwca – 16 lipca 2021 organizują 19. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz. Do udziału w zajęciach zaprasza Gołda Tencer, która znajomość tego języka wyniosła z rodzinnego domu. Patronem projektu jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Seminarium poświęcone będzie zagadnieniom lokalności, ekologii, polsko-żydowskim ruchom krajoznawczym oraz kulinariom. Organizatorzy oferują kursy językowe, w trakcie których będzie okazja do zapoznania się z rzadko omawianymi tekstami źródłowymi, a także szereg tematycznych wykładów i specjalistycznych warsztatów – twórczego pisania, slawizmów, warsztat historyka pracującego z językiem jidysz, warsztat czytania rękopisów, czy przedwojennej kuchni żydowskiej. Uczestnicy kursu dowiedzą się nawet jak w jidysz wybrzmiewa „Burza” Szekspira.

Chętni mogą zapisać się na kurs językowy, warsztaty, konwersacje, wykłady. Można wybrać tylko jedną z tych aktywności lub wziąć udział we wszystkich. Możliwości jest dużo, a i chętnych nie brakuje. Znajomość jidysz umożliwia odkrywanie żydowskiej kultury, która cieszy się coraz większą popularnością.

Wśród wykładowców i lektorów znaleźli się m.in.: Karolina Szymaniak, Natalia Krynicka, Magdalena Kozłowska, Marek Tuszewicki, Sharon Bar Kochva, Samuel Kassow, Mikhail Krutikov czy Oren Cohen Roman.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 6 czerwca.

Termin wnioskowania o stypendia: 12 maja.

 

Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/pl/seminarium-jidysz/

 

Patronat nad projektem: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Dzień: 11.05.2021
Godzina: 13:21
Miejsce: stacjonarnie/online