„Żyd z Klimontowa opowiada...”. Obejrzyj nagranie ze spotkania o książce

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania online poświęconego książce Wydawnictwa ŻIH „Żyd z Klimontowa opowiada...”. Jej autor, Lejb Zylberberg, był krawcem z Klimontowa, miasteczka ziemi sandomierskiej.
04.2022_żyd_z_klimontowa_nagranie.jpg

„Przyszedł też do mnie człowiek — Lejb Zylberberg, zwykły krawiec z małego miasteczka.

Jako protokolantka od pierwszej chwili poczułam, że oto mam przed sobą wartościowy obiekt. [...] Emanował spokojem i pewnością. Rozpoczął swoje opowiadanie pomału i cicho. Sprawiał wrażenie, jakby z jego pamięci wypływały, jedne po drugich, obrazy, historie, a on przekazywał je kolejno, wedle porządku chronologicznego.”

Lejb Zylberberg przeżył okupację w Klimontowie i okolicach tego miasteczka pod Sandomierzem. Swoją opowieść przekazał w języku jidysz, a spisała ją Klara Mirska, pracowniczka Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej – w tej też wersji tekst ukazał się drukiem w 1947 r.

Prezentowane nowe wydanie po raz pierwszy udostępnia czytelnikom całą relację w przekładzie na język polski, w nowym opracowaniu i z uzupełnionymi fragmentami maszynopisu, które usunięto przed drukiem w 1947 r. Relacja została opatrzona przypisami i poszerzona o Wstęp Ewy Koźmińskiej-Frejlak oraz Posłowie Adama Kopciowskiego.

O książce i historii krawca z Klimontowa rozmawiali:

Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, eseistka, publicystka. Tłumaczka z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Autorka książek takich jak „Cenniejsze niż perły: portrety kobiet żydowskich” oraz „W poszukiwaniu złotego jabłka: lider-buch: śpiewnik rodzinny”.

dr hab. Adam Kopciowski prof. UMCS – kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS. Specjalizuje się w historii Żydów w Polsce w XX wieku. Autor książek, m.in. „Zagłada Żydów w Zamościu”

Monika Iwanicka – przewodniczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Jej rodzina uratowała podczas wojny Mosze i Ariego Zylberbergów z Klimontowa

 

Prowadzenie:

dr Ewa Koźmińska-Frejlak – pracowniczka Działu Naukowego ŻIH, zajmuje się badaniem problematyki stosunków polsko-żydowskich oraz społecznej historii Żydów w Polsce w czasie wojny i po jej zakończeniu, w ŻIH prowadzi serię „Wydanie Krytyczne Prac Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej”, aktualnie przygotowuje monografię Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w Polsce. Jej książka Praktyki asymilacyjne Ocalałych jako strategie zadomawiania się w powojennej Polsce (1944-1950)” ukaże się w tym roku.

 

Zobacz książkę w Wydawnictwie ŻIH

Żydowski Instytut Historyczny