„Żeby Lilka nie stała przy oknie”. Zobacz nagranie ze spotkania z Anną Stupnicką-Bando

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zachęcamy do obejrzenia spotkania ze Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, Anną Stupnicką-Bando, która podczas II wojny światowej wraz z rodziną uczestniczyła w ratowaniu trojga Żydów w okupowanej przez Niemców Warszawie.
3.03.2022_event.jpg

W czasie okupacji niemieckiej Anna Stupnicka mieszkała z matką Janiną i babką na warszawskim Żoliborzu przy ul. Mickiewicza 25. W 1942 roku kobiety wyprowadziły z getta i przyjęły do swojego mieszkania dziewczynkę żydowskiego pochodzenia, Lilianę Alter, dla której Janina Stupnicka zdobyła fałszywe dokumenty na nazwisko Krystyna Wójcikówna. Udzielały schronienia także 13-letniemu Ryszardowi Grynbergowi oraz lekarzowi Mikołajowi Borensztajnowi.

Podczas powstania warszawskiego Anna Stupnicka służyła jako sanitariuszka w punkcie medycznym Obwodu II „Żywiciel” Armii Krajowej. Po wojnie ukończyła studia medyczne, uzyskując specjalizację z neurologii. Zawodowo przez całe życie związana była z Centralnym Szpitalem Kolejowym.
__

W spotkaniu 3 marca 2022 roku wzięła udział także Maria Aleksandra Kuriata, wnuczka Sprawiedliwych, Bronisławy i Adolfa Miłkowskich.

Prowadzenie: Olga Szymańska, edukatorka z Działu Edukacji ŻIH

Żydowski Instytut Historyczny