Zachować wiarę w „latach szału”. Posłuchaj podcastu o Kalonimusie Kalmanie Szapiro, cadyku z warszawskiego getta

Autor: Przemysław Batorski
Zapraszamy do wysłuchania drugiej części Podcastu Oneg Szabat! Odcinek “Życie Kalmana Kalonimusa Szapiro”, poświęcony postaci cadyka z getta warszawskiego, jest już dostępny na Twojej platformie streamingowej.
szapiro_fb_3.jpg

Rabin Kalonimus Kalman Szapiro

 

Kalonimus Kalman Szapiro był cadykiem z podwarszawskiego Piaseczna. Wybitny mówca i pedagog, głoszonymi w getcie kazaniami dodawał sił uwięzionym podczas “lat szału” – jak to określił – 1939-1942. Pisma Szapiry z czasów wojny zachowały się w Archiwum Ringelbluma.

Mieszkanie Szapiry w getcie warszawskim stało się miejscem spotkań – obchodzono tam święta żydowskie na modłę chasydzką, przyjmowano uchodźców, a sam cadyk głosił cotygodniowe komentarze do Tory.

Szapiro był nie tylko szanowanym rabinem, lecz również ważnym ogniwem społeczności żydowskiej. Marta Dudzik-Rudkowska, która przygotowywała wydanie pism cadyka w pełnej edycji Archiwum Ringelbluma, opowiada o jego nowatorskim podejściu do pedagogiki:

Szapiro odmienia wizerunek stereotypowego nauczyciela. Powtarza, że nauczyciel musi posługiwać się językiem swoich uczniów i traktować ich jak równych sobie. Zachęca pedagogów, by podchodzili z humorem do swojej pracy i pomogli uczniom rozwinąć wyobraźnię: poprzez wizualizacje do świata młodych ludzi można wprowadzić pojęcia.

Sobotnie_kazania_1_KKSzapiro.jpg [138.46 KB]
Jedna ze stron rękopisu “Sobotnich kazań”
Kalmana Kalonimusa Szapiro. Archiwum Ringelbluma

 

Jakie było życie Kalonimusa Kalmana Szapiro, cadyka z getta warszawskiego?

Podcast jest dostępny na platformie Transistor https://share.transistor.fm/s/5029ddb7
Spotify:
Apple Podcast:

_____

 

Lista źródeł, z których korzystaliśmy w odcinku „Życie Kalmana Kalonimusa Szapiro”:

Archiwum Ringelbluma, Pisma rabina Kalonimusa Kalmana Szapiry, t. 25, red. Marta Dudzik-Rudkowska, Wydawnictwo ŻIH, Warszawa 2017.

Yaakov Klein, Niggun Ash Kodesh – A Tribute to the Piaseczno Rebbe and his Kingdom of Children, nagranie dostępne pod linkiem: https://bit.ly/3h9Ydpb. Aby dowiedzieć się więcej o Yaakovie i jego organizacji Lost Princess Initiative, kliknij tutaj: https://linktr.ee/Lostprincessinitiative

Analiza kazania rabina Szapiro z 4 listopada 1939 r. o paraszy Chajej Sara, autorstwa profesora Daniela Reisera, pojawi się niedługo w artykule “Sarah Our Rebbe: R. Shapira’s Feminine Spiritual Leadership in The Warsaw Ghetto” w czasopiśmie Nashim. A Journal of Jewish Women’s Studies & Gender Issues.

 

OS_belka.jpg [57.58 KB]

koret_logo.jpg [20.68 KB]

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH