Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
fot. Andrzej Stawiński, ŻIH
Na wernisażu, który odbył się 27 sierpnia w Żydowskim Instytucie Historycznym, obecne były przedstawicielki i przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych oraz instytucji kultury, świata nauki i sztuki, a także gościni specjalna, pani Krystyna Budnicka.
Ekspozycja przygotowana przez dr Zofię Trębacz i dr. Jakuba Bendkowskiego ukazuje rzeczywistość getta łódzkiego przez pryzmat prac przebywających w nim malarzy i rzemieślników. Prezentowane na niej obiekty pochodzą w większości ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
– Ich siła i wyjątkowość polegają na tym, że ocalały i zachowały się do dziś – mówiła wicedyrektorka ŻIH Zuzanna Schnepf-Kołacz. – Posługując się określeniem ukutym przez Georgesa Didi-Hubermana, są to obiekty mimo wszystko – które nie miały prawa przetrwać, a jednak ocalały pomimo wojennego zniszczenia i Zagłady. Są namacalnym świadectwem nieludzkich czasów, które wydają się niewyobrażalne dla nas, współcześnie żyjących, i które jednocześnie wcale nie są nam tak odległe, i są przestrogą przed konsekwencjami wojny, dyskryminacji i odmawiania prawa do istnienia określonym grupom czy narodowościom.
– Każdy z nich poddany analizie i interpretacji ujawnia swoją treść – kontynuował opowieść o eksponatach prezentowanych na wystawie kurator dr Jakub Bendkowski. – Ta treść jest zwykle, ale nie tylko, relacją na temat codzienności getta. Codzienności pełnej tragizmu, walki o przetrwanie, o każdy kolejny dzień. Co uderzające, te obiekty, czy też dzieła sztuki, są często wielobarwne, kolorowe, niemal radosne i jakbyśmy patrzyli tylko na ich formę, to bylibyśmy w pewnej konfuzji. Daje to nam wiele do myślenia, pokazuje złożoność życia w getcie, gdzie oprócz uczuć takich jak strach, nienawiść, zazdrość, było też miejsce na troskę, dobro i miłość
Eksponaty na wystawie ukazują zarówno tę wielką historię getta: pracę w resortach, gettową władzę, sceny uliczne, znaczki pocztowe czy monety – jak również osobiste historie mieszkanek i mieszkańców getta. Mówiła o nich kuratorka, dr Zofia Trębacz:
– Pamiętam, jak ogromne wrażenie zrobił na mnie wydany kilka lat temu dziennik Irene Hauser, deportowanej z Wiednia do getta łódzkiego razem z mężem i synem. To szokujące studium głodu i umierania. Jej dziennik jest dowodem olbrzymiej, niewyobrażalnej kobiecej siły, którą była w stanie z siebie wydobyć w tych nieludzkich warunkach. Kiedy przygotowując wystawę, wzięłam go do ręki i zobaczyłam, jak rzeczywiście jest niewielki, jak mieści mi się w dłoni, ogarnęło mnie wielkie wzruszenie. Maleńkie stroniczki zapisane gęstym pismem. Tak wiele treści w tak małym przedmiocie. Na wystawie będą Państwo mogli zobaczyć dziennik Irene Hauser, a także wiele innych, absolutnie wyjątkowych przedmiotów.
Gratulujemy i dziękujemy kuratorom, dr Zofii Trębacz i dr. Jakubowi Bendkowskiemu oraz Marcie Kapełuś z Działu Sztuki ŻIH, odpowiedzialnej za produkcję wystawy i dr Ewie Wiatr, jej opiekunce merytorycznej. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie ekspozycji i wydarzeń towarzyszących, a także partnerom i patronom za wsparcie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, do udziału w wydarzeniach towarzyszących, których program można znaleźć na naszej stronie, i do zapoznania się z katalogiem wystawy dostępnym w Księgarni na Tłomackiem.
Kuratorzy wystawy
dr Jakub Bendkowski, dr Zofia Trębacz
Opieka merytoryczna
dr Ewa Wiatr
Projekt aranżacji
Łukasz Izert
Produkcja wystawy
Marta Kapełuś
Wykonawca scenografii
Kontra Pracownia Plastyczna Tomasz Marzec
Tłumaczenie na język angielski
Natalia Kłopotek, Zofia Sochańska
Redakcja językowa
Jolanta Rudzińska
Korekta
Marcin Romanowski, Zofia Sochańska
Opieka konserwatorska
Violetta Bachur, Maciej Stasiewicz
Komunikacja i marketing
Anna Dobrowolska-Balcerzak, Aleksandra Galant, Natasza Majewska, Dominika Wiśniewska
Podziękowania
Michał Trębacz, Zuzanna Schnepf-Kołacz, Monika Taras, Irmina Gadowska, William Gilcher, Zuzanna Benesz-Goldfinger, Marta Kapełuś, Michał Krasicki, Anna Ekielska, Agnieszka Reszka, Marzena Mikos, Adam Sitarek