„Nie zaszło u nas nic nowego" – zapowiedź koncertu po Marszu Pamięci 22 Lipca (1942)

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Na zakończenie tegorocznego Marszu Pamięci odbędzie się premiera utworu elektroakustycznego „Nie zaszło u nas nic nowego”, skomponowanego na podstawie „Dziennika” Abrahama Lewina w kameralnej obsadzie na skrzypce, flet, głos i syntezator. Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi utworu na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
marsz_pamięci_2021_img_szeroki_2.png

Instant-kompozycja zaprojektowana specjalnie do wykonania w przestrzeni instalacji Jakuba Szczęsnego będzie dźwiękową interpretacją wybranych tekstów z „Dziennika”. Słowo traktowane jako partytura wyznaczy dramaturgię utworu i zdefiniuje jego jakości barwowe.

Formę kompozycji przeznaczonej do wykonania w miejskiej przestrzeni publicznej wyznaczy odczytanie całości tekstu literackiego – w narracji Lewina można zaobserwować narastające poczucie zagrożenia związane z postępującą akcją likwidacyjną w getcie, a także wzmagający się strach i osamotnienie autora. Formę współpracy między wykonawcami kompozycji ustali przestrzeń instalacji Jakuba Szczęsnego, w której wystąpią artyści.

 

Wysłuchaj zapowiedzi utworu w serwisie YouTube

 

Nie zaszło u nas nic nowego

kompozycja i wykonanie: Maria Sławek, Ania Karpowicz, Marta Grzywacz, Krzysztof Kozłowski

 

Działania towarzyszące finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Logo_MKDNiS_kolorowe_2021.jpg [393.29 KB]

Żydowski Instytut Historyczny