Arka przetrwania. Obejrzyj nagrania z cyklu sześciu spotkań o świętach żydowskich

Autor: Dział Edukacji ŻIH
W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony świętom żydowskim, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadziła Maharat Miriam Gonczarska. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań dostępne są na kanale Youtube ŻIH.
arka_przetrwania_cykl_spotkan_2021.png

Spotkania edukacyjne były okazją do odsłonięcia ukrytych w liturgii i symbolice świąt wątków teologicznych, kosmologicznych i metafizycznych.

Przyjrzeliśmy się roli rytuałów w kształtowaniu się tożsamości, pamięci i narracji narodowej, historii tworzenia się narracji historiozoficznych i metahistorycznych oraz ich znaczeniu dla kształtowania tożsamości. Rozmawialiśmy także o funkcjach prawa religijnego, tradycji i zwyczaju w podtrzymywaniu wielopokoleniowej przestrzeni społecznej.

Omówiliśmy symbolikę świąteczną i cykle liturgiczne – losy całych społeczności zamknięte w kapsule czasu żydowskich świąt. Zaprezentowaliśmy również przedmioty i artefakty należące do zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz publikacje Instytutu.

 

Zapraszamy do obejrzenia nagrań.

  1. Pesach – początek końca początku
  2. Liczenie Omeru – codzienne odliczanie niecodzienności
  3. Rosz Chodesz i Jowel – święta, które miewają problem z czasem
  4. Szawuot – o pielgrzymowaniu w tekście, studiowaniu liturgicznym i bibliotece, która zaczęła się od jednego dźwięku i ocaliła Żydów
  5. Szabat – 25 godzin nieskończoności, od kiedy jest jutro i o śpiewie ksiąg
  6. 17 Tamuz – początek trzech tygodni żałoby, by wciąż płonęła pamięć o niepamiętaniu

 

Maharat Miriam Gonczarska – urodzona w Warszawie, od lat 90. związana z odbudową społeczności żydowskiej w Polsce; rabinka mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku, absolwentka szkoły religijnej Yeshivat Maharat; pierwsza Europejka z tytułem maharat (kobiety, będącej autorytetem w sprawach żydowskiego prawa duchowego i Tory); członkini i sekretarka Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP.

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dział Edukacji ŻIH